Ahvenapüük Pärnu lahel

Ahvenapüügi hooaeg Pärnu lahel algab reeglina juulist ning kestab kuni kevadise jää sulamiseni. Jäävabal ajal kalastamise eelduseks on mootorpaat. Kuna Pärnu laht on suhteliselt piiratud veekogu, siis ei pea see olema teab mis avamere aurik. Kuna Pärnu laht on suhteliselt madal, siis laine väga kõrgeks ei paisu. Piisab 4-5 meetrisest mootoriga alusest.

Püügivahenditeks sobivad edukalt vanadest spinningutest konstrueeritud põhjaõng, mida Pärnu lahel lohistajateks nimetatakse. Rakendust lohistatakse mööda merepõhja. Sellest ka nimi. Söödaks kasutatakse Pärnu lahel tavaliselt vihmaussi. Püük käib allatuult triivivast paadist. Söödastatud üks või mitu rakendust lastakse põhja, mõni meeter tamiili lisaks ja püük võib alata. Kala võtt on näha võnkuvast ridva otsast. Ole aga valmis ja keri paati.

Põhilised vabavee püügikohad jäävad Pärnu poolt vaadatuna laevateest paremale. Samuti häid toimub Uulu ja Tahkuranna all.

Paadi vette laskmine on Pärnu lahel problemaatiline. Üldkasutatavaid korralike slippe lihtsalt ei ole. Abi leiab kalurite väikesadamastest. Kui endal paati pole, pole muret ka slippidega. Sellisel juhul õnnestub veesõiduk üürida. Kui on soov minna suurema  seltskonnaga, saab üürida kakuaami või lappaja koos kapteniga.

Konkreetse koha, kuhu püüdma minna, tunneb selle järgi ära, et seal on hulk paate juba ees. Reeglina on selline hulgakesi püüdmine väga tulemusrikas – ahvenaparv aetakse elevile ja hoitakse koos. Tänu sellel ei vaadata ka uute liitujate peale viltu. Mida sügise poole, seda suuremaks ahvena parved paisuvad ja võtt aplamaks muutub. Parimad saagid on saadud isegi novembri lõpus.

Kokkuvõte Hanno Kask tekstsis raamatust “20 EESTI KALAKOHTA”